CHANGE LANGUAGE

Druk fleksograficzny - charakterystyka i zastosowanie

wstecz

Druk fleksograficzny jest definitywnie najszybciej rozwijającą się metodą druku, jaką można znaleźć w dzisiejszej branży poligraficznej. Dlaczego tak jest? Powodów jest dość wiele - jakość druku, szybkość jego otrzymania, sam rodzaj druku, jaki jest uzyskiwany, wszystko to sprawia, że jest to metoda, którą zwyczajnie warto jest rozwijać. Czym jest jednak ten druk i do czego jest on wykorzystywany? O tym właśnie opowiemy w tym tekście.

 

 

 

Czym jest druk fleksograficzny?

 

Aby poznać przeszłość druku fleksograficznego, najlepiej będzie zacząć od wytłumaczenia, czym ta metoda tak naprawdę się wyróżnia. Przede wszystkim od druków offsetowych czy sitodruku różni się formami, jakie wykorzystywane są w procesie produkcyjnym - zamiast płaskich form, fleksografia używa giętkich, elastycznych form drukarskich bazujących na materiałach takich jak polimery czy kauczuk syntetyczny. Z tego względu metoda ta jest znacznie bardziej uniwersalna niż drukowanie z użyciem maszyn klasycznych i może być z łatwością zastosowana w procesie produkcji opakowań o nietypowym kształcie. Gdy druk fleksograficzny był jeszcze nowością, wykorzystywano w nim jedynie płaskie matryce, jednak z biegiem czasu prawie każda hurtownia introligatorska wprowadziła do swojej oferty także "sleevesy", czyli tuleje przeznaczone do wykonywania druku bez widocznego łączenia grafiki na obwodzie druku. Kolejną różnicą było wykorzystanie ciekłych, szybkoschnących farb o niskiej lepkości. Ich szybki czas schnięcia przełożył się na szybkość produkcji, a co za tym idzie - na zmniejszenie jej kosztów.

 

Wykorzystanie druku fleksograficznego w praktyce

 

Jak już wspominaliśmy, druk fleksograficzny stosowany jest w procesie wykonywania nadruków na materiałach i opakowaniach o nieregularnych kształtach. Dobrym przykładem może być tutaj przede wszystkim folia. Prawie każdy nadruk na reklamówce, rysunek na plastikowym opakowaniu czy logo występujące na folii termokurczliwej wykonane jest tą metodą druku, który najczęściej można rozpoznać po typowym "rozciągnięciu druku", gdy rozciągany jest sam materiał. Innym tego typu znanym materiałem, w którego procesie produkcyjnym wykorzystywany jest druk fleksograficzny jest karton i tektura. Kartony mleka, opakowania z mrożoną pizzą, pudełko proszku od prania - wszystkie te opakowania wykorzystują możliwości oferowane przez fleksografię. Jako najszybciej rozwijająca się metoda druku, fleksografia korzysta z coraz to nowszych nowinek z branży poligraficznej. Znajduje się również coraz więcej jej zastosowań - wciąż rosnącą popularnością cieszy się na przykład druk fleksograficzny na odzieży oraz na tkaninach, który szanowany jest między innymi za możliwość stworzenia wypukłego nadruku na koszulce. Rozwój ten jasno podpowiada, iż ta metoda druku ma przed sobą świetlaną przyszłość już nie tylko w branży opakowaniowej, ale również i tekstylnej oraz poligraficznej.

Szybki kontakt z działem handlowym: +48 609 086 060