CHANGE LANGUAGE

Działanie i zastosowanie dopalaczy termicznych w przemyśle

wstecz

Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się o lotnych związkach organicznych, lub o LZO w skrócie. Podejmowane są próby zmniejszenia ich emisji do atmosfery, jak również pojawia się coraz więcej regulacji oraz norm nakładających na przedsiębiorców rygor konwersji tych związków na cząsteczki bardziej przyjazne środowisku, takie jak woda, dwutlenek węgla, tlen oraz tlenki azotu. Oczywiście konwersja nie jest automatyczna - wymaga ona odpowiednich urządzeń, które pozwalają przetworzyć szkodliwe LZO na elementy mające mniejszy wpływ na atmosferę.

 

Dopalacz termiczny, czyli system redukcji lotnych związków organicznych

 

Do tego właśnie służą dopalacze termiczne - urządzenia, które mają na celu oczyszczenie zanieczyszczonych gazów przed ich wypuszczeniem do atmosfery. W jaki sposób funkcjonują? Wbrew pozorom, ich działanie jest dość proste. Zanieczyszczone w procesie produkcyjnym powietrze jest wstępnie podgrzewane, po czym trafia do komory spalania. Tam, w temperaturze 750-820 stopni Celsjusza jest ono oczyszczone ze szkodliwych substancji, po czym nieszkodliwe gazy zostają wypuszczone kominem, gdzie w niezagrażającym już stanie trafiają do atmosfery. Dzięki tym urządzeniom fabryka lub inny zakład przemysłowy może spełnić coraz bardziej rygorystyczne reguły narzucone przez Unię Europejską - można jednak wykorzystać je nie tylko do oczyszczenia powietrza, ale także jako swoistą formę oszczędności dla zakładu. W jaki sposób?

 

Regeneracyjne dopalacze termiczne jako sposób na odzyskiwanie odpadów poprodukcyjnych

 

O ile dopalacz termiczny jest w stanie oczyścić powietrze ze szkodliwych dla środowiska substancji, o tyle RTO - czyli regeneracyjny dopalacz termiczny - może odzyskać część z nich, by substancje te mogły być ponownie użyte w procesie produkcyjnym. Odpowiednio skonstruowane systemy absorpcyjne pozwalają na odzyskiwanie substancji takich jak między innymi rozpuszczalniki wykorzystywane w procesach produkcyjnych przemysłu introligatorskiego - regeneracja rozpuszczalników oraz innych substancji wymaga zwykle dodatkowych urządzeń, jednak ich wykorzystanie pozwala na redukcję kosztów zmniejszenia emisji, sprawiając, że jest to również proces opłacalny dla zakładu. Mimo nieskomplikowanego działania, RTO i zwykłe dopalacze termiczne mają dość spory wpływ na środowisko oraz na atmosferę. Wykorzystanie ceramicznych złóż do odzysku ciepła oraz systemów absorpcyjnych pozwala też generować długofalowe oszczędności, które w ogólnym rozrachunku będą także dobrze wpływały na finanse przedsiębiorstwa.

Szybki kontakt z działem handlowym: +48 609 086 060