CHANGE LANGUAGE

Warsztaty typograficzne na unikalnej maszynie drukarskiej z XIX wieku

wstecz

Podczas 10. Nocy Muzeów w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu można było wziąć udział w warsztatach typograficznych prowadzonych na austriackiej maszynie drukarskiej Helbig & Müller in Wien z 1848 roku. Prace odbywały się m.in. na formach elastomerowych CONTI LaserLine CML 1,72 mm od PHOENIX Xtra Print Polska, BU M&MR Trading Polska Sp. z o.o.

 

Warsztaty, będące poligraficzną podróżą w czasie, poprowadzili Panowie Janusz Karpiński (właściciel firmy Sotilo) i Eryk Woźniak (technolog i szef produkcji LIBRA-Print w Łomży), którym udało się zrewitalizować zabytkową prasę pospieszną skonstruowaną przez Christiana Leo Müllera w pierwszej połowie XIX wieku. Jest to egzemplarz maszyny płaskiej, jednoobrotowej, stop-cylindrycznej do druku typograficznego. Określana jest mianem „Rolls-Royce’a poligrafii”.

 

Zachęcamy do zapoznania się z historią maszyny oraz szczegółami prac rewitalizacyjnych, o których pisaliśmy już wcześniej pod poniższym linkiem:

 

https://www.pxp.com.pl/rewitalizacja-unikalnej-maszyny-drukarskiej-z-xix-wieku,253,pl.html

 

Z kolei relację z warsztatów oraz historyczną maszynę podczas pracy można oglądać na stronach Nowotarskiej Telewizji Kablowej:

 

https://nowytarg24.tv/10-noc-muzeow-w-nowym-targu-z-maszyna-drukarska-w-roli-glownej/

https://youtu.be/JUz-u6qpsq4 (materiał od 3:45-11:00)

 

Na zdjęciach z relacji widać m.in. plakaty „Pozdrowienia z Gdyni”, które mieliśmy przyjemność zaprojektować, a które wydrukowano na zabytkowej maszynie Helbig & Müller in Wien dzięki naszym formom CONTI LaserLine CML 1,72 mm.

 

Jesteśmy dumni, że PHOENIX Xtra Print Polska mógł uczestniczyć w tak wspaniałym projekcie!

Szybki kontakt z działem handlowym: +48 609 086 060